במידה וקיים מידע באתר שלא נגיש לך או/ו יש לך צורך בנגישות במהלך היום הפתוח המקוון נשמח לקבל ממך מייל Digital@bezalel.ac.il

במידה וקיים מידע באתר שלא נגיש לך או/ו יש לך צורך בנגישות במהלך היום הפתוח המקוון נשמח לקבל ממך מייל Digital@bezalel.ac.il

המחלקה לאמנות תוססת ופועמת בליבה של האקדמיה. על יסודותיה קם בצלאל – בית הספר הראשון לאמנות בישראל.

זו המחלקה אשר עיצבה את תרבות היצירה והחשיבה החזותית והאמנותית בישראל מראשית המאה ה-20 ועד היום, מתוכה צמחו דורות של אמנים רבים בעלי שם לאומי ובינלאומי. מדי שנה אנו מצרפים לקהילתינו אמנים מתהווים בעלי יצירתיות, סקרנות, חשיבה מקורית ותשוקה ללמוד, ליצור, לשנות ולהוביל את האמנות של המחר.

נגן וידאו

המחלקה לאמנות היא מרחב ליצירתיות, לידע, לניסיונות ולפריצת גבולות של כל מה שמוכר, ידוע ומנוסח. היא מקום לביטוי – והיא במה לדחפים אמנותיים, לתהיות, להובלת רעיונות חדשים ולאחרוּת. במחלקה מתקיים מרחב עשיר ומפותח לחדשנות, לשימוש בטכנולוגיות מתקדמות ולפיתוח מיומנויות עשייה ויצירה של מסורות עתיקות, ובדיאלוג מתמיד עם מחלקות אחרות באקדמיה ובשיתוף פעולה עם דיסציפלינות שונות.

כשמצד אחד עומד אפלטון ומשל המערה – ומן הצד השני עומדת אָפֶּל (Apple) והאצבעות המחליקות על מסך המגע – כיצד על יצירת האמנות לפעול במציאות מאתגרת זו מול תיווכם הקר, ההולך ומתגבר של מסכים ושל תודעות הפועלות בתדרים וירטואליים? על אילו אידיאות צריך האמן הצעיר להגן בתוך מערבולות הידע והנִראוּת העודפת? וכיצד יוכל האמן לאתר את קולו הפנימי ואת זהותו האישית? אלה הם חלק מן האתגרים העומדים בפני האמן הצעיר אשר אנו מבקשים לטפח במחלקה.

במהלך לימודיהם במחלקה נחשפים הסטודנטים והסטודנטיות לרעיונות, מפתחים שיטות עבודה, לומדים טכניקות שונות, ומתמחים בתחומי עשייה מגוונים ומצטיידים בכלים פרקטיים ליצירתם ולהבשלתם המושגית והביקורתית, תוך חקירת עולם של מסורות, היסטוריות וגילויים חדשים.

תכנית הלימודים מתחילה בשנה של חשיפה למגוון רחב של כלים וטכניקות אשר ישמשו את הסטודנטים בהמשך דרכם; משנה ב' ואילך מתרכזים הלימודים סביב תחום עשייה ממוקד המבטא את נטייתם הטבעית של הסטודנטים ובקורסי בחירה מתחומים שונים. חלק מרכזי בתהליך הלמידה במחלקה נעשה באמצעות ליווי והנחייה אישית על ידי מרצה, שנבחר על ידי הסטודנט.

צוות המרצים במחלקה מורכב מהאמנים המובילים בישראל. לאורך השנה מתארחים באופן רציף אמנים ואוצרים בולטים מהארץ ומהעולם להרצאות ולסדנאות-אמן, שנועדו לחשוף את הסטודנטים למנעד רחב נוסף של ידע, חשיבה ודרכי פעולה.

למצטיינים בלימודיהם, מציעה המחלקה תכנית חילופי סטודנטים ייחודית עם כ-200 מבתי הספר לאמנות המובילים בעולם.

בין בוגרי המחלקה לאורך השנים: מאיקונות מקומיות כמו ראובן רובין, נחום גוטמן, מרדכי ארדון, דרך קבוצת אמני "אופקים חדשים" – יוסף זריצקי, יחזקאל שטרייכמן, אביגדור סטימצקי, אמנים מושגיים כמו אריה ארוך ואמני שנות ה-70 – יעקב אגם, דני קרוון, מיכה אולמן, מוטי מזרחי, פנחס כהן-גן ואמני שנות ה-80 – דגנית ברסט, דוד ריב, צבי גולדשטיין, יצחק ליבנה, יהושע (שוקי) בורקובסקי, גבי קלזמר, עדו בר-אל – ועד לאמני שנות ה- 90 ושנות האלפיים – יהודית סספורטס, סיגלית לנדאו, ניר הוד, אוהד מרומי, גיל מרקו שני, אתי אברג'ל, רמי מימון, ראידה סעאדה, אורי ניר, מיכל הלפמן, גלעד רטמן, אלי פטל ועוד רשימה ארוכה של אמנים, אשר רבים ממנה לימדו משך דורות במחלקה וחלקם עדיין מלמדים בה.

בין בוגרינו בעשור האחרון: מאיה ז"ק, תכלת רם, תמר הירשפלד, תמר הרפז, אייל אסולין, עדן בנט, אורן אליאב, שגיא אזולאי, יואב וינפלד, חליל בלבין, מרב קמל, עידו גורדון, גבי קירכלי, יערה צח, ראובן ישראל, תום קנלר, מאיה ארוך, דני אבידן, אדם קפלן, טל אנגלשטיין, ספיר גל, אפרת רובינשטיין, דניאל אוקסנברג, אברהם קריצמן, דניאל צאל ועוד רשימה ארוכה הולכת וגדלה של אמניות ואמנים אשר יצירתם נטמעת ומשתרשת בתרבות המקומית.

איזו מחלקה מעניינת אותך?
שיחה עם יועצת לימודים

הדרך שלך מתחילה כאן:

איזו מחלקה מעניינת אותך?

ברגע זה נרשמה מועמדת חדשה לבצלאל

ברגע זה נרשם מועמד חדש לבצלאל

בהצלחה בבחינות הכניסה!